historia

O PARAFII

21.10.1990 r. została zawarta umowa między ks. biskupem Bolesławem Pylakiem i prowincjałem Zgromadzenia Księży Maranów w sprawie prowadzenia przez nich parafii. Została ona erygowana 13.05.1993 r. Jej teren wyłączono z parafii Najświętszego Zbawiciela. W 1999 r. przeprowadzono dalszą korektę granic, w wyniku której parafia pozyskała fragment obszaru wcześniej należącego do parafii św. Mikołaja. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Podstawka MIC. Do chwili utworzenia parafii Marianie posiadali już swój dom studiów w miejscu, gdzie planowano wznieść także kościół. Starania o budowę kościoła rozpoczęto już w 1989 r., a 15.01.1993 r. uzyskano wymaganą zgodę. 8 grudnia 2009 r., Abp. Józef Życiński – Metropolita Lubelski, dokonał wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego powstającego kościoła. Pierwsza Msza się została odprawiona 25 grudnia 2010 r., a 23 sierpnia 2012 r. uzyskano zgodę na użytkowanie kościoła. 13 maja 2013 roku świątynia została poświęcona przez Abpa. Stanisława Budzika – Metropolitę Lubelskiego. Obecnie trwa wyposażanie kościoła.

Obok kościoła mieści się Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest najmłodszym mariańskim klasztorem w Polsce – erygowano go w roku 1998. W domu zakonnym mieści się także konwikt dla księży studentów nie-marianów.

WAŻNIEJSZE DATY W ŻYCIU PARAFII

  • 15 stycznia 1993 r. – uzyskanie zgody na budowę kościoła,
  • 13 maja 1993 r. – erygowanie parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP,
  • 26 sierpnia 1993 r. – pierwsza Msza św. rozpoczynająca pracę duszpasterską w parafii, poświęcenie tymczasowej kaplicy,
  • 2 lipca 1998 r. – rozpoczęcie budowy kościoła,
  • 7 czerwca 1999 r. – poświęcenie kamienia węgielnego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Licheniu podczas VII pielgrzymki do Ojczyzny,
  • 30 listopada 1999 r. zmiana granic parafii – dołączona zostaje ulica Sekutowicza,
  • 8 stycznia 2000 r. – zmiana granic parafii – dołączone zostają ulice Ceramiczna, Chodźki, Rapackiego i Związkowa.
  • 8 grudnia 2009 r. – wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego kościoła, przez Metropolitę Lubelskiego – Abpa. Józefa Życińskiego,
  • 22 grudnia 2009 r. – korekta granic parafii – dołączone zostaja następujące ulice: Do Dysa, Al. Spółdzielczości Pracy (nr parzyste), Nasutowska, Dłotlice, Dożynkowa 1 – 7,
  • 25 lutego 2010 r. – uzyskanie zgody na zmianę pozwolenia na budowę kościoła, dzwonnicy i zagospodarowania terenu wokół kościoła,
  • 2 lipca 2010 r. – rozpoczęcie budowy dzwonnicy i zagospodarowania terenu wokół kościoła,
  • 25 grudnia 2010 r. – pierwsza Msza św. (pasterka) w kościele,
  • 26 marca 2011 r. – Konferencja „Dzień Życia”,
  • 21 kwietnia 2011 r. – przeniesienie Najświętszego Sakramentu i wejście do kościoła,
  • 29 kwietnia 2011 r. – pielgrzymka na beatyfikację Jan Pawła II do Rzymu,
  • 23 sierpnia 2011 r. – uzyskanie decyzji oddania kościoła do użytkowania.
  • 1 – 9 października 2011 r. – Misje Święte prowadzone przez Misjonarzy Świętej Rodziny
  • 28 listopada 2011 r. – poświęcenie organów,
  • 15 listopada 2012 – zakończenie montażu stacji Drogi krzyżowej
  • 23 listopada 2012 – 60-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
  • 8 – 11 grudnia 2012 – odnowienie Misji Świętych
  • 10 – 11 maja 2013 – montaż Tryptyku w głównym ołtarzu, obrazów i zacheuszek
  • 13 maja 2013 – dedykacja kościoła
  • 1 września 2014 – rozpoczęcie stałej Adoracji Najświętszego Sakramentu (w kaplicy bł. O. St. Papczyńskiego)
  • 16-17 września 2014 – nawiedzenie obrazu Matki Bożej Latyczowskiej