modlimy się za zmarłych

Swieca i roza2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – dzień szczególnej modlitwy za tych wszystkich, którzy odeszli już do Domu Ojca. W naszym kościele modlimy się za nich podczas codziennych Nieszporów za zmarłych połączonych z wypominkami, odprawianych w oktawie Dnia Zadusznego o godz. 17.30.

W Dniu Zadusznym można uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. Warunkiem uzyskania odpustu jest pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej (związanej z czasem), która spotyka człowieka za życia lub po śmierci w rzeczywistości nazwanej przez teologów czyśćcem, za grzechy odpuszczone co do winy. Rozróżniamy tzw. odpusty cząstkowe i zupełne. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia Odpustów cząstkowych natomiast można uzyskać wiele. Odpusty może uzyskiwać każdy ochrzczony i może je ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie można uzyskać odpustu za inną osobę. Duchowa pomoc innym żyjącym to np. ofiarowanie za nich Mszy św., modlitwa w ich intencji lub też pełnienie dzieł miłosierdzia. Aby uzyskać odpust, trzeba wypełnić wszystkie warunki ogólne. Są nimi: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu – nawet powszedniego; stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; przyjęcie Komunii św.; odmówienie modlitwy w intencjach Ojca świętego np. „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”.

Podziel się:
Ten wpis został opublikowany w kategorii modlitwa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „modlimy się za zmarłych

  1. Jarek pisze:

    Proszę o modlitwę za duszę Agnieszki Lis.Zmarła miała 45 odeszła w dniu 19.01.2018r.Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie,
    a światłość wiekuista niechaj jej świeci.
    Niech odpoczywa w pokoju.
    Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *